Напевно, не існує людей, які б не мали родимок на тілі. Більшість дорослих людей мають до 40 родимок на поверхні тіла. Зазвичай вони розвиваються на шкірі тіла, яка схильна до впливу ультрафіолетового опромінення.
                                                     Що таке родимки
    Родимки (по-науковому «невуси») – це скупчення пігменту меланіну в клітинах шкіри. Якщо концентрація меланіну велика, невус буде темний, при низькій концентрації пігменту колір буде менш вираженим. Вкрай рідко люди народжуються з родимками. Зазвичай перші родимки з’являються у віці 1 року, і протягом життя їх стає все більше. Вони можуть бути різних розмірів, об’ємні, висячі, з волоссям, можуть бути абсолютно «безневинні», а можуть і представляти загрозу. У переважній більшості випадків, родимки, що не травмовані, безпечні для здоров’я людини.
                                         Як і коли з’являються родимки?
    Всі родимки або пігментні невуси поділяються на два основних типи – вроджені і набуті. Вроджені родимки присутні з народження або проявляються протягом перших місяців життя. Набуті родимки можуть з’являтися в будь-який час на протязі життя.
    Вроджені родимки можуть бути досить великими, в деяких випадках вони можуть досягати 20 см і більше. Такі родимки симетрично збільшуються в розмірі з ростом дитини.
    Набуті родимки, навпаки, невеликого розміру, в більшості випадків їх розмір не перевищує 6 мм.
    Кількість пігментних новоутворень на шкірі людини збільшується до 40-45 років, після чого їх кількість йде на спад. Це не означає, що після 40 років родимки не з’являються, просто кількість зникаючих родимок перевершує кількість нових.
                                         Чому з’являються родимки?
    Точні причини появи родимок лікарі не знають і до сьогодні. Але існують фактори, що можуть підвищувати ризик появи невусів на шкірі. До них належать:
– надмірне опромінювання шкіри ультрафіолетовим світлом;
– спадковість (про цей фактор свідчить те, що інколи у близьких родичів невуси з’являються в однакових місцях на тілі);
– гормональні зміни;
– вплив вірусів;
– рентген-опромінювання;
– травми шкірних покривів.
                           Чи може родимка переродитися у пухлину?          
    Окрема родимка може переродитися в злоякісну пухлину, але в більшості випадків наявність великої кількості пігментних утворень говорить про підвищений ризик розвитку меланоми шкіри. У 60% випадків меланома з’являється на непошкодженій шкірі, тому потрібно профілактично оглядати весь шкірний покрив, а не тільки окремі пігментні невуси (родимки). Щоб попередити переродження родимок, потрібно здійснювати регулярну їхню перевірку.